Prawo odstąpienia – nie wszystkie towary można zwrócić

DOWIEDZ SIE WIĘCEJ

Prawo odstąpienia – nie wszystkie towary można zwrócić
Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez podawania przyczyny jest istotnym narzędziem ochrony konsumentów, które jest już powszechnie znane i wykorzystywane przy zakupach online. Istnieją jednak sytuacje, w których to prawo może być ograniczone lub wyłączone. Zapoznajmy się z kilkoma ważnymi wyjątkami od prawa do odstąpienia od umowy.
1. Towary ulegające szybkiemu zepsuciu lub mające krótki termin przydatności
Prawo odstąpienia od umowy nie dotyczy towarów, które ze względu na swój charakter mogą ulec szybkiemu zepsuciu się lub mające krótki termin przydatności. Dotyczy to na przykład świeżych produktów spożywczych (owoców, warzyw, serów).
2. Towary dostosowane do specyficznych potrzeb konsumenta
Odstąpienie od umowy nie jest możliwe w przypadku towarów wyprodukowanych lub dostosowanych do indywidualnych potrzeb konsumenta. Dotyczy to na przykład mebli wykonanych na zamówienie z uwzględnieniem konkretnych wymiarów czy ubrań uszytych na miarę.
3. Usługi wykonane za zgodą konsumenta przed upływem terminu odstąpienia
Jeśli usługa została wykonana przed upływem terminu odstąpienia od umowy, konsument może stracić prawo do odstąpienia od umowy. Dotyczy to na przykład kursów usług serwisowych czy jakichkolwiek innych usług, które udostępnione i wykonane zostały po wyraźnej zgodzie konsumenta.
4. Względy higieniczne
Dość oczywistym wyjątkiem jest zakaz odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość w przypadku produktów, które dostarczane są w zapieczętowanym opakowaniu, którego po otwarciu nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych. W tym zakresie mieszczą się np. słuchawki dokanałowe
5. Zawarcie umowy o świadczenie niektórych usług
W niektórych sytuacjach, konsument może utracić prawo do odstąpienia od umowy w momencie, gdy umowa dotyczy świadczenia usług o konkretnym charakterze – w zakresie zakwaterowania (innych niż cele mieszkalne), przewozu towarów, najmu samochodu, gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w chwili zakupu wskazany był konkretny dzień. Np. zakup biletu na wystawę sztuki na 10 czerwca 2024 r. nie będzie podlegał prawu odstąpienia, jednak zakup podobnego biletu, ale bez określonego dnia – już będzie można zwrócić.
Podsumowanie
Wyjątki od prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość mają na celu zrównoważenie interesów konsumentów i przedsiębiorców. Ważne jest, abyśmy byli świadomy tych wyjątków, gdy podejmujemy decyzję o dokonaniu zakupu.

FORMULARZ KONTAKTOWY

NAPISZ DO MNIE!

LUB SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ W INNY SPOSÓB: